Jak dobrać narty? Rodzaje nart.

Jakie wybrać narty dla siebie? To pytanie, które zadaje sobie nie jeden adept narciarstwa kiedy staje przed decyzją o zakupie nart. Rzeczy jakie musimy ustalić to przede wszystkim przeznaczenie sprzętu oraz nasz poziom zaawansowania. Nie bez znaczenia jest również nasz poziom sprawności fizycznej.

W tym artykule skupimy się na rodzajach nart. Jeśli zastanawiasz się jaką długość nart wybrać dla siebie zapraszamy do zapoznania się z artykułem „Jaką długość nart dobrać”.

Przejdźmy więc do podziału nart. Zdecydowana większość użytkowników tak czy inaczej wybierze narty z jednej z czterech grup: allround, allmountain, lady lub race. Narty do jazdy poza trasami (freeride) lub do wykonywania akrobacji (freestyle) to tak naprawdę nisza i kupowane są tylko przez osoby, które dokładnie wiedzą czego tak naprawdę potrzebują. Oczywiście wszystkie narty w obecnych czasach czy to rekreacyjne czy dla ekspertów są taliowane. Inicjacja skrętu w takich nartach jest dużo łatwiejsza niż kiedyś kiedy narty na całej długości miały taką samą szerokość.

narty zjazdowe
Narty z grupy allround to najpopularniejsza grupa nart na rynku, nadają się zarówno dla początkujących narciarzy jak i tych bardziej zaawansowanych. Są to uniwersalne i wszechstronne narty do użytkowania na przygotowanych trasach. Z kolei narty z grupy allmountain z założenia miały być jeszcze bardziej uniwersalne i dobrze sprawdzać się zarówno na trasie jak i poza nią, jednak w rzeczywistości okazało się to nie do końca możliwe. W praktyce narty allmountain mocno pokrywają się w zastosowaniu z nartami allround (są szersze w talii). Teoretycznie można ich używać do wypadów poza trasy, ale tak naprawdę główne swoje atuty pokazują w ciężkich warunkach trasowych. Można umownie przyjąć, że narty z grupy allround mają taliowanie „pod butem” do 75-77 mm, a powyżej tej wartości zazwyczaj będziemy już mieć do czynienia z narty z grupy allmountain. Narty z grupy allmountain są zazwyczaj trudniejsze w prowadzeniu, dlatego powinniśmy je rozważać gdy nasz poziom zaawansowania to przynajmniej średnio zaawansowany.


popularne narty allround - fischer rc firePopularne modele allround - Fischer RC Fire.

narty allround fischer rc one 73
Popularne modele allround - Fischer RC One 73


Kolejna grupa to narty damskie (lady). Jeśli jesteś kobietą jest duża szansa, że wybierzesz właśnie narty z tej grupy. Narty damskie posiadają szereg rozwiązań technologicznych stworzonych specjalnie dla kobiet. Co najważniejsze mają mniejszą wagę niż narty z serii unisex, inaczej rozmieszczony środek ciężkości i co dla wielu kobiet bardzo ważne delikatną szatę graficzną. Narty kobiece są bardzo wygodne i komfortowe, jazda na nich nie wymaga dużego nakładu sił w przeciwieństwie do nart męskich czy z serii unisex. Geometria nart z tej grupy zaprojektowana została pod „parametry” kobiece. W tej grupie znajdziemy narty „miękkie” do rekreacyjnej jazdy jak i sztywniejsze modele dla dynamicznie jeżdżących kobiet.

narty damskie fischer aspirePopularne modele dla kobiet: Fischer Aspire

narty damskie fischer my turn 72
Popularne modele dla kobiet: Fischer My Turn 72


Narty z grupy Race to narty o sportowym charakterze, przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników, zazwyczaj do dynamicznej jazdy slalomowej lub gigantowej. Są to najwyższe katalogowo modele, jednak nie są to narty zawodnicze. Narty z grupy Race w porównaniu do nart zawodniczych „fisowskich” są mniej sztywne i przeznaczone dla bardzo dobrze jeżdżących, ale jednak amatorów. Jeśli jesteśmy fanami krótkich skrętów, a nie uważamy się za bardzo dobrych narciarzy dobrym rozwiązaniem może być tzw „druga slalomka” np. Fischer RC4 Speed, która wybacza błędy ale jest mniej sztywna i bardziej elastyczna niż najwyższy katalogowo model RC4 Worldcup SC. Narty z grupy Race najłatwiej rozpoznamy po wąskiej talii, zazwyczaj poniżej 70 mm.


narty race head worldcup isl
Popularne modele nart Race: Head Worldup Rebels iSL

narty race - fischer rc4 speed
Popularne modele nart Race: Fischer RC4 Speed


Żeby wspomnieć o wszystkich grupach nart musimy wspomnieć jeszcze o nartach juniorskich. Są to oczywiście narty dla dzieci. Mocno uproszczając można powiedzieć, że w tej grupie zawierają się wszystkie wcześniej wspomniane typy nart. Z tego powodu nie jest to de facto osobny typ nart. Należy zaznaczyć, że 80% sprzedawanych nart juniorskich to najprostsze modele rekreacyjne, chociaż często stylizowane są na bazie wysokich modeli race'owych. Jednak jest to jedynie szata graficzna, a narty zbudowane są na miękkim kompozycie.

Jeśli Twoja przygoda z narciarstwem trwa dłużej sam pewnie już wiesz jakie narty Ci bardziej pasują. Jednak jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do doboru długości lub typu nart prosimy o kontakt z naszymi doradcami, którzy z chęcią pomogą ci dobrać odpowiedni dla Ciebie sprzęt. Możesz również wypełnić ankieta doboru sprzętu i dostać propozycje drogą mailową.

dobór sprzętu ankieta

porady narciarskie

trojan sport opinie

karta podarunkowa trojan sport

profesjonalny serwis wypozyczalnia

Newsletter

Bądź zawsze na czasie

zAPISZ SIĘ, A W PREZENCIE OTRZYMASZ DARMOWY PORADNIK DLA NARCIARZY!