Flex czyli twardość buta narciarskiego

Co to jest Flex? Flex to nic innego jak twardość buta narciarskiego, również nazywana sztywnością. Jest to opór jaki zapewnia nam cholewka buta przy przyjmowaniu pozycji narciarskiej.

Im wyższy flex, tym ciężej będzie nam wprowadzić cholewkę buta w ruch, but będzie bardziej precyzyjny, jednak ze zwiększeniem twardości możemy odczuwać mniejszy komfort.

Co to oznacza w praktyce? Buty o niższej wartości flex'u będą odpowiednie dla osób jeżdżących rekreacyjnie. Pozwoli to na mniejszy wysiłek przy inicjacji skrętu, but taki będzie bardziej „wybaczał” błędy w postaci niepotrzebnych ruchów i zachwiań początkującego narciarza. Buty o wysokich wartościach flex'u będą bardzo precyzyjne i będą idealnie przekazywać impuls z nogi na nartę.

buty narciarskie

 

Inaczej do tematu twardości buta powinny podejść osoby o większej wadze. W takim przypadku z samego założenia wagi musimy wziąć odpowiednio twardszego buta, nawet jeśli jesteśmy rekreacyjnymi narciarzami. Np. jeśli waga kogoś wynosi powyżej 100 kg, tu aby jazda była optymalna musimy patrzeć przynajmniej na twardości w okolicach 90-100.

Wartości flex'u nie są znormalizowane. Każdy producent przyjmuje swoje kryteria określając twardość. Dlatego buty o twardości np. 100 (flex) mogą się różnić w zależności od producenta. Możemy spotkać się również z odczuciem, że but o twardości 100 jest twardszy od buta o indeksie 110 u innego producenta.

Z powodu braku normalizacji flex'u, ale również w dużym stopniu z powodu postępu technologicznego w produkcji butów narciarskich spotkamy się z odczuciem, że starszy model buta o danym flexie będzie w odczuciu twardszy niż jego odpowiednik z bieżących kolekcji.

Jaki flex będzie odpowiedni dla mnie? Zależne jest to od kilku czynników:

  • techniki/stopnia zaawansowania
  • wagi
  • wzrostu
  • preferencji


Poniżej znajdą Państwo tabele z orientacyjnymi poziomami twardości butów narciarskich i ich przeznaczeniem.


Tabela twardości butów narciarskich damskichTabela doboru twardości butów narciarskich damskich.


Tabela twardości butów narciarskich męskich
Tabela doboru twardości butów narciarskich męskich.

dobór sprzętu ankieta

porady narciarskie

trojan sport opinie

karta podarunkowa trojan sport

profesjonalny serwis wypozyczalnia

Newsletter

Bądź zawsze na czasie

zAPISZ SIĘ, A W PREZENCIE OTRZYMASZ DARMOWY PORADNIK DLA NARCIARZY!